Przepis na udany bal karnawałowy

...czyli jak zorganizować udaną zabawę karnawałową w swojej szkole?

W karnawale to są bale! Organizując bal karnawałowy łatwo wpaść w kocioł przygotowań. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu przepisowi, Wasz bal karnawałowy wyjdzie wyśmienicie!

Garść dobrej muzyki

Muzyka na balu karnawałowym to podstawa udanej zabawy. W obecnych czasach dostęp do mediów jest powszechny i ogólnie dostępny. Już przedszkolaki znają słowa największych muzycznych hitów, potrafią zatańczyć makarenę. Dzieci w wieku szkolnym mają swoich pierwszych muzycznych idoli, dlatego na balu nie może zabraknąć hitów na czasie! Drodzy nauczyciele, jeśli organizujecie bal własnymi siłami i nie jesteście pewni swoich muzycznych gustów, przed balem warto zrobić ze swoimi uczniami „mini koncert życzeń” i poznać ich muzyczne preferencje. Pamiętaj o fizycznych możliwościach dzieci! Taniec to ogromny wysiłek – zwłaszcza dla dzieci. Podczas kilkugodzinnego balu warto zapewnić przerwę na picie i drobny poczęstunek. Kiedy dzieci są w swoich klasach, wywietrz sale balową. Powrót po przerwie będzie rześki i energetyczny. Muzyka, przy której nogi same rwą się do tańca powinna być przeplatana spokojniejszymi utworami lub konkursami i zabawami.

Szczypta zabaw i konkursów

Podczas bali karnawałowych nie może zabraknąć konkursów i zabaw. Jest to szczególnie ważne u młodszych dzieci, które nie są w stanie długo skupić swojej uwagi na jednej czynności. Im dzieci starsze tym tym więcej konkursów zamieniamy na rzecz swobodnych tańców przy muzyce. Zabawy i konkursy powinny nawiązywać do karnawału, muzyki, tańca i śpiewu. Odpowiednio przygotowane i przeprowadzone, mogą stanowić wspaniały walor edukacyjny balu karnawałowego. 

W zabawach karnawałowych najczęściej uczestniczy kilka klas, więc jak z tłumu chętnych dzieci wybrać uczestników konkursu? Najlepiej – wybierz wszystkich! Może brzmi to szalenie, ale jest cały szereg konkursów i zabaw dla dzieci, w których mogą wziąć udział jednocześnie wszyscy uczestnicy balu: np. tańcząc indywidualnie odpowiednio do granej muzyki, tańcząc parami z balonem lub na gazecie, tańcząc klasami kankana. Warto mieć ze sobą wór cukierków, aby wręczyć każdemu uczestnikowi chociaż to jako drobną nagrodę za wspaniałą zabawę na balu.  

Udekoruj wszystko przebraniami

Karnawał to jedyny czas w roku, kiedy każdy z nas może przywdziać dowolną maskę, wcielić się w ulubioną postać. Zadbaj oto, aby podczas zabawy karnawałowej, każdy z uczestników czuł się komfortowo i bezpiecznie. Poczucie komfortu zapewni dzieciom świadomość, że jego karnawałowe przebranie (wypożyczone lub wykonane własnoręcznie) zostało docenione przez inne dzieci i nauczyciela. Przed balem zrób dyskretny wywiad środowiskowy czy każde dziecko ma możliwość przebrania się na bal. Jeśli nie, podsuń rodzicom pomysły na przebranie z ogólnodostępnych rzeczy np. kucharz, piłkarz, kibic, itp.

Przed wyjściem z dziećmi na bal, zorganizuj w klasie mini pokaz mody, aby każdy mógł zaprezentować swoje przebranie zanim zgubi się w tłumie pełnym wróżek, księżniczek i Spidermanów. Aby zabawa była bezpieczna, zbierz w jedno miejsce wszystkie atrybuty naszych bajkowych postaci np. widły diabełka, miotły czarownic itp. Unikniemy w ten sposób niechcianych upadków oraz zagubionych przedmiotów. Odradzamy organizowanie konkursu na króla i królową balu. Nie ma nic trudniejszego niż wytłumaczenie dziecku, że jego strój księżniczki, wróżki, kowboja, rycerza był brzydszy od innych. Dzieci nie lubią przegrywać, tym bardziej wtedy, kiedy naprawdę starają się nad swoją pracą. Pamiętaj, każdy na swój piękny sposób jest królem i królową balu!   

 

Wszystko podane na tacy - czyli zapraszamy animatorów na zabawę karnawałową

Jeśli szkoła lub przedszkole nie jest w stanie sama zorganizować balu karnawałowego, warto zaprosić animatorów którzy się tym zajmą. W internecie znajduje się mnóstwo ofert organizacji zabawy karnawałowej. Jak wybrać odpowiednich? Kierując zapytanie o bal karnawałowy, poproś o ofertę wraz z wyceną i dokładnym wyszczególnieniem co jest zawarte w tej cenie. Zapytaj o referencje, skontaktuj się ze szkołami w których bal był już organizowany. Wymagaj!  

 

Zapraszamy wszystkich na ucztę - czyli Nauczycielu baw się z dziećmi!

Drogi nauczycielu, nawet jeśli zaprosisz najlepszą firmę do prowadzenia zabawy karnawałowej, bez Twojego zaangażowania nie będzie ona udana! Pamiętaj, że jesteś wzorcem dla dzieci! Pokaż im jak się dobrze bawić na zabawie karnawałowej. Prowadź wężyki, zachęcaj do tańca nieśmiałych, nagradzaj brawami starania dzieci. Zadbaj też o karnawałowy look! Jeśli nie czujesz się komfortowo w stroju czarodziejki, hawajki lub księżniczki, pamiętaj chociaż o karnawałowym dodatku: wesołych okularach, kolorowej peruce, wielkim kapeluszu. Zdjęcie z tak odświętnie przebranym nauczycielem będzie wspaniałą pamiątką dla dzieci.

Na zakończenie podziękuj wszystkim uczestnikom zabawy za wspaniały bal. Ponieważ karnawał, jest w okresie zimowym, po balu zaproś dzieci jeszcze na chwilę do klasy, aby ochłonęły. Unikniemy w ten sposób niechcianych przeziębień. Niestety balom karnawałowym towarzyszy też niezłe zamieszanie. Najczęściej z dziećmi są rodzice, którzy pomagają w przebraniu się. Poproś dzieci, aby zgłaszały się do Ciebie z rodzicem i informowały o wyjściu do domu. Po wszystkim zamknij klasę na klucz i wspominaj udany bal karnawałowy!