8 trików na puszczanie baniek mydlanych oraz mały sekret

Bliżej, bliżej, coraz bliżej kolejna edycja Dnia Bańki Mydlanej. Z tej okazji postanowiliśmy zdradzić Wam kilka pomysłów na stworzenie własnego sprzętu do puszczania małych i dużych baniek mydlanych oraz mały sekret...

1. Jak zrobić kije do baniek

Co potrzebujemy?

 • dwa kijki o długości około 50 cm,
 • dwie koszulki termokurczliwe o długości 4 cm
 • 2 metry bawełnianego sznurka

Kijki i koszulki kupicie w większości sklepów budowlanych. Koszulki termokurczliwe sprzedawane są również w sklepach z artykułami elektrycznymi. Sznurek (koniecznie bawełniany!) dostaniecie w każdej pasmanterii.

Sznurek tniemy na dwie części o długościach 80 cm i 120 cm. Związujemy obie części supełkami.

Na końcówki kijków nakładamy koszulkę termokurczliwą długości 4 cm, tak aby połowa wystawała poza kij.

Do koszulek wkładamy końcówki naszej obręczy (supełki).

Na koniec ogrzewamy koszulki nad świeczką do momentu ich skurczenia.

Aby kijki były trwalsze, wcześniej możemy pokryć je warstwą lakieru bezbarwnego lub nałożyć koszulkę termokurczliwą na całej długości kija.

2. Obręcz do baniek z włochatych patyczków

Co potrzebujemy?

 • włochaty drucik (zwany też wyciorem ;-) )
 • foremkę do ciastoliny
 • plastikowy patyczek od balonu
 • taśmę izolacyjną
 • nożyczki

Druciki i patyczki do balonów kupicie w hurtowniach i sklepach papierniczych. Często można je także dostać w sklepach typu "Wszystko za 5 zł".

Włochaty patyczek nakładamy na foremkę, tak aby uzyskać odpowiedni kształt. Zostawiamy dłuższe końcówki, które okręcamy wokół siebie. Następnie wkładamy końcówkę drucika do patyczka od balonu i owijamy taśmą izolacyjną.

Zdejmujemy foremki i kolorowe patyczki do puszczania baniek gotowe! Kształty niech Was nie zwiodą. Pamiętajcie, że z czego nie puszczalibyście baniek i tak zawsze wyjdą okrągłe ;-) 

 

 

3. Sznurek w rurkach do napojów

Co potrzebujemy?

 • metr bawełnianego sznurka
 • dwie rurki do napojów

Sznurek przewlekamy przez rurki, formując w ten sposób prostokąt. Rurki to nasze uchwyty. Taki przyrząd wkładamy do płaskiej miski z płynem do baniek.

 

4. Butelka ze skarpetą

Nie wierzycie? No to proszę bardzo! Oto jeden z prostszych gadżetów do tworzenia super bańkowej chmury.

Co potrzebujemy?

 • skarpetę (raczej taką czystą i nie do pary)
 • plastikową butelkę
 • nożyczki

Butelkę przecinamy mniej więcej w połowie, a na szerszy otwór nakładamy skarpetę. Tak wykonany przyrząd maczamy w płynie i dmuchamy przez węższą część butelki.

 

5. Kołka, miecze i nie tylko

Do puszczania możecie wykorzystać zwykłe małe banieczki, które można kupić w sklepie już za kilka złotych. Znajdziecie tam najróżniejsze akcesoria od prostych patyczków po bańkowe miecze. Ten sposób zdecydowanie lepiej sprawdzi się wśród maluszków, które nie potrafią jeszcze obsługiwać akcesoriów do tworzenia ogromnych baniek.

6. Puszczajcie bańki z czego się da!

Zachęcamy Was do eksperymentowania przy zabawie z bańkami mydlanymi. Najciekawsze zabawki to to stworzone własnoręcznie z najprostszych przedmiotów. Będzie to zajmująca zabawa dla dziecka na wiele godzin :-) 

Spróbujcie wykorzystać: druciany wieszak, lejek, butelkę, bandaż, sitko i co Wam tylko przyjdzie do głowy.

7. Jak zrobić płyn do baniek?

A teraz czas na najważniejsze, czyli SEKRET - jak zrobić płyn do baniek? Pamiętajcie, że każdy Bubble Master chroni swojej tajemnej mikstury, tak jak szef pizzeri składników do ciasta na Waszą ulubioną pizzę. Nie bądźcie zdziwieni, gdyż dochodzenie do perfekcji w produkcji płynu do mega baniek naprawdę może zająć szmat czasu. Jeśli jesteście wytrwali to z pewnością sobie poradzicie. Jest jednak ratunek! Istnieje receptura, która w zupełności wystarczy na Wasze domowe potrzeby.

Przepis na domowy płyn do baniek mydlanych

Co będzie potrzebne?
Szklanka dobrze pieniącego się płynu do naczyń
10 szklanek ciepłej wody
Kilka kropel gliceryny (do kupienia w aptece)


Całość mieszamy i możemy rozpocząć zabawę! Eksperymentujcie i szukajcie. Jeśli wystarczy Wam cierpliwości, że staniecie się prawdziwymi Bubble Masterami.

8. Kiedy najlepiej puszczać bańki?

Wydawać by się mogło, że najlepszy będzie słoneczny, bezchmurny dzień. Bańki uwielbiają jednak wilgoć, przecież same składają się z ponad 90% z wody. Wniosek z tego wypływa jeden. Najlepsze bańki wychodzą po deszczu przy delikatnym wietrze. Im goręcej, tym będą one mniej trwałe.

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam udanej zabawy wspólnie ze swoimi pociechami.

Udanego eksperymentowania!